top of page
VAGOON_TÜM_LOGOLAR-1.jpg

 SIKÇA SORULAN SORULAR ?

VAGOON HOUSE ALMAK İSTERKEN ARAÇ KREDİSİ  KULLANABİLİYOR MUYUZ?

Vagoon House firması olarak 2021 yılından itibaren Türkiye'de ilk olarak; anlaşmalı bankalar aracılığı ile seçeceğiniz Vagoon House bedelinin %60 tutarına kadar kredi kullanımı sunmaktayız.

VAGOON HOUSE'A KASKO YAPTIRABİLİR MİYİM ?

Vagoon House firması olarak 2021 yılından itibaren Türkiye'de ilk olarak; anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığı ile içerisindeki eşyalar da dahil olmak üzere, konulduğu arazideki risk durumunu göz önüne alınarak; 1000'de 10 ila 20 aralığındaki prim bedelleri ile kasko yaptırabilirsiniz.

VAGOON HOUSE'A GÜNEŞ PANELLERİ EKLENEBİLİYOR MU ?

​​Vagoon House içerisinde bulunan elektrikli aletlerinizden hangilerini güneş panelleri ile çalıştırmak istediğinize göre hesaplanan güneş paneli gücüne göre güneş panelleri konulabilmektedir.

VAGOON HOUSE'U ÇEKMEK İÇİN NASIL BİR ARACA İHTİYACIMIZ VAR ?

Vagoon House; tasarımı ve yapım aşamasında mühendislik kontrolleriyle yapılan ve ağırlığı dengeye alınarak tasarlanmış bir araçtır.Yani Vagoon House'u hareket ettirmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetini aşmanız gerekir. Binek bir otomobil ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Ancak dik rampa ve yokuşlarda 4x4 bir araca ihtiyacınız olacaktır. Uzun yol yapacağınız zaman dört çekeri bulunan bir arazi aracı öneriyoruz.

VAGOON HOUSE'UN SEVKİYATINI HANGİ İLLERE YAPIYORSUNUZ ?

Türkiye içerisindeki tüm illere fiyatlarımıza nakliye dahil olarak çalışıyoruz. ( Ada geçişlerinde feribot sefer ücretleri alıcıya aittir.)

VAGOON HOUSE'U HERHANGİ BİR ARAZİYE KOYMAK İÇİN İMAR İZNİ GEREKLİ Mİ ?

Vagoon House Tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı yasal olarak " Karavan " olan bir araçtır ve Karayolları yönetmeliği çerçevesi içerisinde üretilir. 

İmar Kanunu; yapıların plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunlarını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanunudur. Dolayısıyla Vagoon House yasal olarak bir yapı değil, araç olduğundan dolayı, Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve imar izni gerektirmeksizin istenilen imar planındaki arsaya konulabilir.

Bu durumda yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır.

VAGOON HOUSE'U BİR YERE KOYMADAN ÖNCE ZEMİNDE NE YAPMAMIZ LAZIM ?

Vagoon House'ların tamamının; dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Ürün standart olarak bu sistem üzerinde 8 noktadan zemine temas ederek durur. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap pabuçlar (40x40cm) konularak hiç bir altyapı hazırlığı yapılmadan istenilen araziye konulabilir. Buna ek olarak istenilirse; zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl vb. granüler malzeme serilmesi gibi önlemler zaman içerisindeki oturmaları alması açısından önerilmektedir.

VAGOON HOUSE'UN GARANTİSİ NE KADAR ?

Vagoon House; dingil ve aks sistemi, iç, dış ve çatı kaplamaları, doğramalar, elektrik, su, klima tesisatlarını içerir tüm imalatlar, dingil kapasitesi aşımı olmadan kullanılan durumlarda firma tarafından 2 yıl garanti kapsamında olup, bahsi geçen imalatlarda oluşabilecek olumsuzlukları, karşılıklı anlaşılan iş programı ile birlikte, Vagoon House tarafından yerinde giderilmek zorundadır.

VAGOON HOUSE'U ÇEKMEK İÇİN NASIL YASAL PROSEDÜR GEREKİYOR?

Vagoon House aldığınız zaman, nakliye işlemleri fiyatlarımıza dahildir. Ancak daha sonrasında yasal olarak "karavan" olan Vagoon House'unuzu çekmek isterseniz öncelikli olarak yeni Karayolları Yönetmeliği gereği "BE" sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Bununla birlikte çekmek istediğinizin aracın çeki demiri takılı olması ve bu çeki demirinin gerekli işlemler yapılarak ruhsatınıza işlenmiş olması gerekmektedir. Eğer Vagoon House'unuzun yerini bu prosedürlere takılmadan değiştirmek isterseniz, firmamızdan nakliye için tekrar hizmet alabilirsiniz.

VAGOON HOUSE'UN RUHSATINI ALMAK İÇİN (FİRMA OLARAK) NE YAPIYORSUNUZ ?

Çok sık karşılaşılan ve daha önce bir çok insanın mağdur olduğu durumlardan biri ise; yeterliliği olmayan bir firmaya yaptırılan araçların rushatlandırılamamasıdır. Vagoon House "Tip Onay Belgesi" bulunan Avrupa Normlarında üretim yapan ve bunu belgeleyebilen uluslararası yetkinliğe sahip bir karavan üreticisidir. Bu sayede üretilen her ürün firma yeterliliğimiz gereği plakalı ve ruhsatlı birer karavan olarak kara yollarına çıkmaktadır.

Aşağıda örnek bir ruhsat görüntüsü bulunmaktadır.

VAGOON HOUSE'TA ISINMAYI NASIL SAĞLIYORSUNUZ ?

Tüm Vagoon House'larda standart olarak uygun BTU'de klima tesisatı uygulanmaktadır. Elektrik ile ilgili sorun yaşamayacağınız yerlerde; klima, elektrikli ısıtıcılar ve elektrikli yerden ısıtmaları kullanabilirsiniz. Elektrik sorunu yaşadığınız yerlerde veya elektrikli ısınmaya alternatif olarak, uygun izolasyon detayları yapıldıktan sonra odun sobaları ve hermetik bacalı propan sobaları sıkça kullanılmaktadır.

VAGOON HOUSE'UN DIŞ CEPHESİNDE HANGİ AĞAÇ KULLANILIYOR ?

Tüm Vagoon House'larda dış cephede standart olarak kullanılan Thermowood  ahşaptır. Thermowood ahşabın yüksek ısıya tabi tutulması ile elde edilen bir üründür. Isıl işlem sırasında ahşabın içerisinde bulunan reçine alınır ve ahşabın hücre yapısı değiştirilir. Bu sebeple ahşap bulunduğu ortamın nem değişikliklerine karşı normal ahşaba göre daha dayanıklı hale gelir. Isıl işlem esnasında tüm öz su ve reçinesini kaybeden ahşabın izolasyon kabiliyeti de artar. Thermowood'un üretiminde sadece ısı ve su buharı kullanılır. Bu uygulamada çevreyi kirletebilecek hiçbir kimyasal kullanılmadığı gibi ahşap bünyesine de kimyasal madde kullanılmaz.

 

VAGOON HOUSE'UN GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ ?

​​Güvenlik, Vagoon House'u nerede kullanacağınızla ilgili olarak değişebilmektedir. Güvenliğinden şüphe etmediğiniz bir arazide olduğunuzu düşünüyorsanız herhangi bir güvenlik önlemi almak gerekmeyebilir. Ancak talepler doğrultusunda kapı ve pencerelere kepenk sistemleri kurulabilmektedir. Ayrıca cep telefonunun çektiği her yerde kurulumunu sağlayabildiğimiz mobil güvenlik sistemleri; kamera ve siren sistemi ile caydırıcı bir önlem almak da mümkündür.

VAGOON HOUSE'DA YAŞAMAK İÇİN HERHANGİ BİR YASAL İZİN ALMAMIZA GEREK VAR MIDIR ?​​

Vagoon House bir ev/ofis/iş yeri gibi gözükse de aslında plakası,ruhsatı, kara yolları çıkış izinleri bulunan bir araçtır(çekme karavandır).Ruhsatı olduğundan dolayı aracınızı park edebileceğiniz her yerde yaşayabilirsiniz.

VAGOON HOUSE'UN AĞIRLIĞI NE KADAR ?

Vagoon Houselar'ın ağırlıkları modelden modele farklılık göstermekle birlikte 2000-3500 kg aralığında değişmektedir.

VAGOON HOUSE'TA PİS SU GİDERİ NASIL ÇÖZÜMLENİYOR ?

 Pis su tesisatı; ne kadar süre ve nerede kullanacağınıza göre çeşitlilik göstermektedir;

          

           - Kanalizasyon şebeksinin bulunduğu yerlerde direk olarak, bu şebekeye bağlantı yapılabilir.

           - Uzun süreli konaklamalarda, hazır foseptik çukurları ile çözümleme yapılabilir.

           - Daha mobil olacağınız durumlarda, karavan, tekne vb. araçlarda olduğu gibi pis su tankları konulabilmektedir.

 

Yukarıdaki tüm çözümleri aynı anda barındırılıp, gerekli durumda gereken çözümler uygulanabilir.

 

VAGOON HOUSE'TA TEMİZ SU NASIL ÇÖZÜMLENİYOR ?

Temiz su; varsa bir şebeke bağlantısından direk olarak yapılabileceği gibi, çeşitli hacimlerdeki su depolarını araziniz üzerine müsait bir alana yerleştirip, taşıma ile bu depolar (3-4-5-10 ton) doldurularak temiz su sorunu çözümlenmektedir.

VAGOON HOUSE'UN ALIŞ VE SATIŞINI NASIL YAPIYORUZ ?

Vagoon House; plakası, ruhsatı bulunan bir araçtır(çekme karavandır), normal bir araç devrini yaptığınız gibi noterden alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

VAGOON HOUSE'UN HERHANGİ BİR VERGİSİ ? VEYA MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE KADAR ?

Vagoon House bir motora sahip olmadığından dolayı MTV'ye tabii değildir. Ancak kara yollarında seyir halinde iken geçerli muayenesinin yapılmış olması gerekir. Karayollarına çıkmak istemediğiniz zamanlarda plakanızı trafikten çekerek (noterden) yıllık muayeneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

VAGOON HOUSE' UN LASTİKLERİNİN BİR ÖZELLİĞİ VAR MI ?

Vagoon House'u taşıyan lastikler C Tipi yük lastikleridir.

ÖRNEK  RUHSAT.jpg
bottom of page